בניית קישורים עושים עם תוכן. לא כל אחד נולד עם עט ביד, אבל יכולת כתיבה וכישרון כתיבה הן תכונות שאפשר לפתח עם השנים ולהתמקצע בהן גם אם לא מדובר בתחום המקצועי שלכם. אפשרות אחרת היא לבקש מכותב תוכן מקצועי שיכתוב מאמרים עבורכם בהתבסס על חומרים ופידבקים שאתם תיתנו לו.

תוכן הכתוב באיכות גבוהה יכולה לעזור מאוד בקידום אתר האינטרנט שלכם. ככל שהתוכן מעניין ומקצועי יותר, כך הוא ימשוך יותר את הגולשים פנימה ויגרום להם לקרוא לא רק מאמר או דף תוכן אחד, אלא כמה דפים או מאמרים. וככל שהגולש מגיע לחלקים עמוקים יותר באתר, כך הוא מתרשם יותר מהידע המקצועי שלכם והסיכוי שיהפוך ללקוח גדלים באופן משמעותי.

איכות התוכן גם משפיעה באופן ישיר על הקידום של האתר בגוגל מכיוון שהשינויים הרבים שחלו באלגוריתם של גוגל בשנים האחרונות מאפשרים לו להבחין בין אתרים עם תוכן באיכות נמוכה וכאלו שהועתקו בחלקם או במלואם מאתרים אחרים (כן, גם זה קורה…) לבין אתרים עם תכנים באיכות גבוהה ובעיקר תכנים מקוריים.

לא רק תוכן, אלא גם בניית קישורים

האמת המעט כואבת היא שגם תוכן מצוין שנמצא בתוך האתר שלך לא תמיד יכול לשים אתכם בראש התוצאות בגוגל. הסיבה לכך היא שגוגל מסתכל לא רק על איכות האתר, אלא גם על הקישורים שמפנים אליו.

בעבר היה מקובל לבצע החלפת קישורים רבות ופשוטות בלי הבחנה היכן בדיוק הקישורים האלו ממוקמים. למשל, קישור אחד היה יכול לצאת מהחלק התחתון של האתר (פוטר) ואילו הקישור המקביל לו באתר השני היה יכול לצאת מדף קישורים עם רשימה פשוטה של קישורים. במקרים רבים גם לא היה קשר נושאי בין שני האתרים, מה שנראה מוזר אפילו לגולשים (למשל, למה שאתר בנושא צימרים ירצה לקשר לאתר של אינסטלטור?)

לאט לאט גוגל הבין את השיטה הזו והחל להקשות יותר על מחליפי הקישורים, כך שהחלפות קישורים פשוטות כבר לא הספיקו כדי להתקדם למיקומים הגבוהים יותר. אתרים שעשו שימוש מופרז בהחלפות קישורים גם נענשו על ידי גוגל באופן ידני או אוטומטי.

כיום לעומת זאת הדגש של גוגל הוא על איכות הקישורים ולא בהכרח על מספרם: כלומר, ככל שהקישור לאתר שלכם יוצא מדף יותר איכותי באתר המקביל שגם רלוונטי לאתר שלכם (לדוגמה, אם האתר שלכם עוסק בקידום אתרים, עדיף לקבל קישור מאתר העוסק בשיווק באינטרנט), כך הערך שלו שווה יותר והוא יקדם את האתר שלכם בצורה טובה יותר. מוטב גם שהקישורים האלו יהיה חד צדדים, כלומר, שלא בהכרח תתבצע החלפת קישורים מלאה. עוד על ההתייחסות של גוגל לנושא הקישורים תוכלו לקרוא במאמר על עדכון פינגווין האחרון בבלוג של דניאל זריהן – זהו עדכון בזמן אמת שמאפשר לגוגל להיות הרבה יותר עדכני ולפלטר תוצאות ספאם ברשת.

קישורים תמורת תוכן

וכך סוף סוף אנחנו מגיעים למסקנה שרוב מקדמי האתרים כיום כבר הגיעו אליה : קישורים עדיף לבנות באמצעות כתיבת תוכן, ועדיף שיהיה כמה שיותר איכותי. מכיוון שרוב האתרים אינם בדיוק חופפים זה לזה מבחינת הנושא בו הם עוסקים, אך עדיין עוסקים בנושאים קרובים, את התוכן לאתר שאתם רוצים שיקשר אליכם עדיף מאוד שתכתבו בעצמכם ואל תשאירו את המלאכה בידי הצד השני. לדוגמה, אתר על שיפוצים יכול לתרום מאמר לאתר של קבלני ביצוע לעבודות בנייה.

במילים אחרות, אתם הופכים להיות כותבים אורחים של אותו האתר. כך תרוויחו למעשה פעמיים, לא רק קישור, אלא גם מוניטין והכרה מצד הגולשים במקצועיות שלכם בתחום הספציפי בו אתם עוסקים. מצד שני, בעל האתר השני ירוויח תוכן בחינם שימשוך אליו גולשים נוספים.

למרות שאת הקישור שיוצא לאתר שלכם אתם יכולים להוציא מתוך מילות מפתח בתוך המאמר, זה בדרך כלל לא ייראה טוב ויגרום לחלק מן הגולשים לחשוב שכל מה שאתם רוצים להשיג זה בניית קישורים. לכן, מה שבדרך כלל מקובל לעשות זה לתת לעצמכם כמה שורות קרדיט בסוף המאמר ומשם להוציא קישור לעמוד הבית. כאן ניתן כבר להשתמש במילות מפתח, אבל חשוב שהן יתארו את תחום העיסוק שלכם במדויק, לדוגמה  – "נכתב על ידי גיל שפיץ – ניהול תוכן וקריאטיב"..

לאיזה אתרים כדאי לכוון?

למרות שניתן לכתוב בתור כתב אורח בכל אתר שהוא, רצוי לכוון לאתרים כמה שיותר נחשבים ומובילים בתחומם כמו למשל פורטלים של חתונות, בעלי מקצוע, עיצוב הבית, עריכת דין וכו'. אפשר גם לכוון אפילו יותר גבוה אל אתרים שהם אתרי חדשות ופורטלים שיש בהם אגפים שונים המחולקים לפני נושא. בארץ יש כמה עשרות אתרים כאלו במקרה הטוב, לדוגמה ynet, מאקו או וואלה, כך שהבחירה לא אמורה להיות קשה מדי.

נקודה אחת שחשוב להדגיש היא שלעיתים המאמרים יכנסו תחת הקטגוריה של "תוכן מערכתי" ואז לא תהיה בעיה להעלות אותם אם תצליחו להוכיח לעורכי התוכן שאתם נחשבים לאוטוריטה מקצועית בתחום שלכם ויש לכם ידע וטיפים אמתיים לתרום לגולשים. במקרים אחרים יהיה מדובר בתוכן שיווקי  גרידא  (לא תמיד עם גילוי נאות…), שעבורו כבר תצטרכו לשלם כסף כדי שיתפרסם.  באיזו אופציה לבחור? זו כבר שאלה אתית בה תצטרכו להתחבט בינכם ובין עצמכם… נזכיר רק שלשלם כסף עבור בניית קישורים בתוך אתרי אינטרנט היא פעולה אשר אסורה לפי הקווים המנחים של גוגל…

בכל מקרה, לפני שאתם מתגייסים לכתוב כתבת אורח, חשוב שתבדקו האם נהוג לקשר בחזרה לאתר הבית או למקור אחר שמייצג אתכם ברשת (לדוגמה, בהרבה מקומות מקובל לקשר רק לעמודים חברתיים).

בהצלחה!

 

 

 

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>