קומוניקט הינה ידיעה חדשותית תדמיתית המכונה גם "הודעה לעיתונות". אם החלטתם להכריז על מוצר חדש או שירות ואתם מעוניינים בסיקור עיתונאי עליכם לכתוב ידיעה הבנויה לפי פורמט עיתונאי מוסכם. כתיבת קומוניקט אינה קשה כלל ועיקר, אך פספוס באופן הכתיבה יסתיים קרוב לוואי בפסילת הידיעה על ידי מערכת עיתון. גם אם קומוניקט נכתב כהלכה, עדיין אין ערובה לכך שיפורסם. בדרך כלל הודעות לעיתונות המופקות על ידי יחצנים אינן מצליחות להגיע לפרסום כלל, זאת למעט אלה המעניינות את העיתונאי.

תכנון קומוניקט כהלכה

הסוד ליחסי ציבור טובים זה כתיבה טובה המתוכננת היטב. כתיבת קומוניקט נעשית על פי צרכים ומטרות מוגדרות:

דברו אל קהל היעד שלכם – למי יימכר המוצר? נשים/גברים, צעירים/מבוגרים, בעלי מקצוע/עורכי דין וכו'. בדומה לכל כתיבה שיווקית, גם פה הכתיבה נעשית סביב הצרכים והרצונות של קהל היעד. לכן כשאנו כותבים לנוער נעדיף לדבר בקלילות ואילו מול נשים בהיריון נדבר ברגש.

הביעו את המסר שלכם  – מה תרצו שיקרה בעקבות קריאת הקומוניקט? מה הייתם רוצים שאנשים יחשבו וירגישו על המוצר או השירות? מוצר איכותי, מוצר פורץ דרך וכו'.

ערוצי תקשורת מתאימים – איכן הולך להיות מפורסם הקומוניקט? מדור ספורט, בישול, מגזין מחשבים וכו'. עבור כל ערוץ תקשורת יש לבצע כתיבת הודעה לעיתונות מתאימה.

הוסיפו קצת רוטב – חפשו את הטוויסט שיהפוך את הקומוניקט שלכם למעניין. יש לכם סיר פלא חדש שמבשל ארוחות מהירות במיקרוגל? דברו על הבישולים הנהדרים שאפשר לעשות איתו, במהירות ובלי לכלוך.

למדו אותנו דברים חדשים – הוסיפו מידע מעניין על המוצר שלכם. סטטיסטיקות שיכולות לעניין את הציבור, כמו מחקרים על קרינה סלולרית. לעיתים יפרסמו את הקומוניקט שלכם בזכות איכות המידע הנוסף הזה ואתם תרוויחו חשיפה.

כתיבת קומוניקט טעים – טנג'ין חרס לבישול מהיר במיקרו גל

קבלו דוגמא עבור כתיבת קומוניקט בנושא טנג'ין הפלא של חברת SK  שכתבתי לאחרונה:

הטנג'ין מיועד בעיקר בישול מהיר במיקרוגל של מגוון ארוחות המתבשלות בדרך כלל בתנור במשך כחצי שעה ועד שעתיים. הטנג'ין עושה את זה הרבה יותר מהר. כדירת עוף בירקות המתבשלת בתנור כשעה שעתיים, מוכנה לאכילה תוך 20 דקות במיקרוגל.

בואו נבחן ביחד את תכנון הקומוניקט:

  • קהל יעד – נשים/אימהות עסוקות ממעמד בינוני גבוה, המעוניינות לקצר את זמן הבישול ובעלות מודעות לבריאות.
  • מסר – בישול במיקרו גל בריא ושומר על איכויות המזון. הביצוע מהיר וטעים.
  • ערוצי תקשורת – מגזיני בישול, לייף סטייל, בריאות וכו.
  • סגנון כתיבה – נחמד, קליל, עם תמונות מגרות של מזון איכותי שרוצים לאכול.
  • יצירת אייטם מעניין – סרטון בישול של מתכון מרוקאי נחמד, כמו עוף בזיתים המבושל בטנג'ין במקור.

ערך מוסף מיידעי – פה אפשר לספר על היתרונות הבריאותיים של בישול במיקרוגל. במיוחד לאור התנגדות מסוימת לשיטת בישול זאת בשל חששות מקרינה ו"בישול לא טבעי".

כתיבה נכונה של הודעה לעיתונות

להלן רשימת המרכיבים המופיעים בכל כתיבת הודעה לעיתונות:

  1. כותרת
  2. כותרת משנה
  3. גוף הידיעה
  4. פרטי קשר

כמו כן, עליכם להכין רשימת תפוצה של כלי התקשורת הרלוונטיים עבור הקומוניקט.

כמה מילים על כותרות טובות שיעזרו לכם להגיע לפרסום – בכדי להימנע מפסילת קומוניקט שכתבתם כדאי שזה יעניין כבר בשנייה הראשונה וזה מתחיל עם כותרת מסקרנת. בחירת כותרת הינה קריטית בכל כתיבה שיווקית ותדמיתית ונכון הדבר גם לגבי כתיבת קומוניקט. כותרת טובה מכילה את המידע הבסיסי ביותר לגבי תוכן הידיעה אך מבלי לגלות את הכול. כמו כן מומלץ להוסיף אלמנטים המגרים את הסקרנות הטבעית כמו: "מפתיע", "סוד", "פריצת דרך". אלמנטים רגשיים אם אפשר להוסיף- "מתרגשים לקראת..". רפרנס לתהודה ציבורית בעניין עוזר בהחלט, כמו "רבים אימצו את..".

בהצלחה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>